کد مطلب : 63960 تاریخ مطلب : 1399/04/02

جناب آقاي اسفندياري نايب رييس محترم اتحاديه صنف خرازي‌فروشان و وابسته تهران: اگرچه اعلام ورشکستگي آشکار نکرده‌ايم، اما در رکود بسر مي‎بريم/ کسادي داد و ستد پابرجاست

نايب رييس اول اتحاديه صنف خرازي فروشان گفت: در ابتداي شيوع کرونا مشاغل بر اساس ضرورت فعاليت طبقه بندي شدند و صنف ما در اين دوره جز اصناف غيرضروري عنوان شد، اما در يک نيم نگاه ميبينيم که بخشي از کالاهاي صنف ما جز کالاهاي بهداشتي و ضروري محسوب ميشوند که براساس دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا به اين قسمت از محصولات توجه نشد.

حدود چهار ماه از شيوع ويروس کرونا در کشور گذشته است و سال 99 در حالي آغاز شد که مهمان ناخوانده کرونا هنوز در جهان و ايران جا خوش کرده است. اگرچه در هفته هاي اخير از توجه مردم به وجود اين مهمان مزاحم کاسته شده است، اما همچنان ضرر و زيانهاي اقتصادي حضور کوويد19 به بنگاه هاي ريز و کلان کشور ملموس و محسوس است.

ماه هاست که نگراني در چهره صاحبان مشاغل و کسبه موج ميزند و افکار را به اين سو مي کشاند که آيا در صورت ادامه بحران کرونا دولت و مسئولان با تدابير بهتري از آنها حمايت خواهد کرد؟

عبدالله اسفندياري، نايب رييس اول اتحاديه صنف خرازي فروشان و وابسته تهران در گفت وگو با اقتصاد24 درباره آسيبهاي مالي کرونا به اين صنف گفت: زير مجموعه صنف خرازي فروشان تهران مطابق آيين نامه، خاص رسته هاي آرايشي، بهداشتي و انواع عطرها، لباسهاي زير زنانه، مردانه و بچه گانه، بدليجات و اسباب بازيهاي خارجي، شال و روسري و کالاهاي مرتبط با مسائل دوخت و دوز است.

وي افزود: اتحاديه صنف خرازي چندين رسته شغلي و صنفي را دربر ميگيرد، يعني حدود 12 هزار عضو رسمي و 6 هزار نفر در پروسه کار اداري قرار دارند. بيماري کرونا در اقتصاد کليه کشورهاي جهان اثربخش بوده و علاوه بر لطمه هاي جاني، لطمه هاي اقتصادي زيادي در همه کشورهاي جهان در عرصه هاي مختلف بر جاي گذاشته است، اما در ايران به مراتب اثرات آن به دليل وجود تحريمهاي ظالمانه بيشتر بوده و مشاغل و اصناف ما را با مشکلات اقتصادي روبرو کرده است.

اسفندياري تصريح کرد: در اتاق اصناف ايران و تهران حدود سه ميليون واحد شغلي فعال وجود دارد و اين آسيبها براي برخي از مشاغل بيشتر بوده است. از اين رو در صنف ما با توجه به تنوعي که در عرضه محصولات وجود دارد آسيبها شديدتر بود.

نايب رييس اول اتحاديه صنف خرازيفروشان يادآور شد: در ابتداي شيوع کرونا مشاغل بر اساس ضرورت فعاليت، طبقهبندي شدند و صنف ما در اين دوره جز اصناف غيرضروري عنوان شد، اما در يک نيم نگاه ميبينيم که بخشي از کالاهاي صنف ما جز کالاهاي بهداشتي و ضروري محسوب ميشوند که براساس دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا به اين قسمت از محصولات توجه نشد.

اسفندياري با تاکيد بر اينکه اسفندماه فصل برداشت محصول براي همه مشاغل و از جمله اتحاديه ما بود، بيان کرد: ماههاي آخر هر سال برداشت عملکرد شغلي کسبه است، اما در سال 98 به دليل تعطيلي بازار نه تنها کسب و کاري وجود نداشت، بلکه به علت قوانين بانک مرکزي براي چک ها و تعطيل بودن ماه فروردين مشکلات اقتصادي زيادي در دخل و خرج کاسبان به وجود آمد، به طوري که هنوز بخش زيادي که از اعضاي بازار تهران هنوز نتوانستند بر اساس الزام رعايت پروتکل هاي بهداشتي وزارت بهداشت براي بازگشايي فعاليت خود اقدام کنند، اما همکاران خارج از بازار با داشتن فضاهاي بزرگتر و مناسبتر و با رعايت اين پروتکل به کار بازگشتند.

اسفندياري ادامه داد: در داخل بازار نيز که مغازه ها سنتي و کوچک هستند و عملاً رعايت فاصله گذاري اجتماعي سخت است، کسبه تلاش ميکنند مشتري وارد فضاي مغازه ها نشود و با فاصله يک متري در پشت پيشخوان خريد کند، اما باز هم کسادي داد و ستد پابرجا است.

نايب رييس اول اتحاديه صنف خرازي فروشان تهران گفت: اگرچه هنوز اعلام ورشکستگي آشکار نداشتيم، اما قطعاً رکود وجود داشته است. به عنوان مثال بعضي از چکها در زمان خود وصول نشدند، اما توانستيم تعاملي براي حل اختلاف بين دو طرف داشته باشيم. قطعاً با هشدارهايي که از ستاد ملي مبارزه با کرونا ابلاغ ميشود در صورتي که شهروندان به ياري کسبه با رعايت مسائل بهداشتي نيايند امکان بازگشت آسيبهاي اقتصادي تشديد خواهد شد، از جمله تعطيلي دوباره مغازهها.

وي در پايان با تاکيد بر اينکه تا اين لحظه حمايتي از سمت دولت براي صنف خرازان وجود نداشته است گفت: دولت به مواردي از جمله پرداخت وامها با سود 12درصد اشاره کرده است که تاکنون اجرايي نشده است. در شرايط فعلي با توجه به اينکه کسبه بازار در طول اين سالها علاوه بر پرداخت مالياتهاي مختلف هميشه يار و ياور انقلاب و کمککننده به دولت در حل مشکلات جامعه بودهاند توقع داريم در وضعيت فعلي دولت نقش محوري داشته باشد تا آسيبهاي اقتصادي اصناف کشور از بين برود. بيشترين نگراني همه اصناف به ويژه صنف خرازي اين است که براي سال 98 به صورتي ماليات وضع شود که بخشش مالياتي يا تخفيف قابل ملاحظه اي لحاظ نشود.

نیمتا روزنامه های صبح کشور